/ Tabačka Kulturfabrik / Gorkého 2 / 040 01 / Košice / Slovakia /
Festival TabaCon
festivaltabacon@gmail.com

Cyklus TabaCon: Matrix maratón

TabaCon

Cyklus TabaCon: Matrix maratón

Matrix, 13:00 h

Réžia: Andy Wachowski, Larry Wachowski, USA, 1999, 131 min.
Hrajú: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weawing

Prvý zo série troch kultových filmov, ktoré napísali a režírovali súrodenci Wachowskí (Lilly a Lana, vtedy Andy a Larry). Vo filme sa nachádza mnoho odkazov na rôzne filozofické a náboženské myšlienky, hackerskú alebo kyperpunkovú subkultúru. Film sa preslávil hlavne vďaka vynikajúcemu spracovaniu súbojov v hongkonskom štýle a inšpiráciou v japonskom anime.
Predstavte si, že realita je len ilúziou a vaše najtemnejšie nočné mory sú skutočné. Predstavte si, že súčasnosť je vlastne minulosťou a budúcnosť sa deje práve teraz. Ak si to dokážete predstaviť, budete sa cítiť ako hrdina filmu Matrix Thomas Anderson. A verte, že to nebude príjemný pocit.
Anderson je normálny mladý muž, ktorý sa snaží prežiť v každodennom zhodne moderného veľkomesta. Jedného dňa sa do jeho spokojného mozgu zahryzne strašná nočná mora. Zdá sa mu, že bol proti svojej vôli vložený do počítača v podobe dát. Všetko, čo až doteraz považoval za svoj osud, je len vírom dát okolo niekoľkých plošných spojov. Má pocit, že jeho myseľ bola ukradnutá a uväznená v obrovskom Matrix počítači budúcnosti. Začíná vážne pochybovať o každodennej skutočnosti. Skutočne bol vhodený do stroja? Kto je za to zodpovedný? Sú tam s ním uväznené aj stovky iných ľudí, ktorých pozná? Alebo sú to len projekcie, ktoré majú udržať zdanie reality?

Matrix Reloaded, 15:30 h

Réžia: Andy Wachowski, Larry Wachowski, USA, 2003, 138 min
Hrajú: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Laurence Fishburne, Matt McColm

Pokračovanie kultovej sci-fi, ktorá redefinovala žáner akčného filmu a získala 4 Oscarov, nás opäť zavedie do temného sveta budúcnosti, ovládaného strojmi. Ľudstvo naďalej trpí v otroctve virtuálnej reality, z ktorého ho môže oslobodiť len veštbou predpovedaný Vyvolený. Novodobý spasiteľ Neo musí v druhej časti čeliť novým protivníkom – dvojčatám, nemilosrdným zabijakom. V skutočnosti to sú smrtiace vírusy, ktoré sa pohybujú Matrixom a dokážu ho meniť a podriaďovať svojej vôli rovnako ako Neo.
Rozpočet 300 miliónov dolárov umožnil tvorcom vytvoriť celkom nové trikové technológie, ktoré z pokračovania Matrixu urobili filmovú udalosť roka.

Matrix Revolutions, 18:00 h

Réžia: Andy Wachowski, Larry Wachowski, USA, 2003, 129 min
Hrajú: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Monica Bellucci

Prvý diel sa stal kultom, druhý zlomil rekordy v návštevnosti, v treťom sme svedkami strhujúceho finále vojny ľudí proti strojom. Monumentálny boj o podzemné mesto Zion začína a spasiteľ kybersveta Neo musí čeliť najťažšej skúške – poznaniu vlastnej identity. Kde končí virtuálna realita a začína skutočnosť? Čo je ešte akt slobodnej vôle a čo len manipulácia?
Vrcholné dielo akčnej sci-fi, udávajúcej smerovanie kinematografie na začiatku tretieho tisícročia, nezadržateľne speje k záverečnému dejstvu.

udalosť: https://www.facebook.com/events/206170380324994/